kurz italštiny

O italštině

Italština je úředním jazykem nejen v Itálii, ale také v San Marinu a ve Švýcarsku, v kantonech Ticino a Grigioni. A také je po latině druhým oficiálním jazykem ve Vatikánu. Italsky hovořící osoby naleznete i v Chorvatsku a ve Slovinsku a skupiny italských imigrantů v USA i v Jižní Americe.

Italská výslovnost

Italština je založená na samohláskách, žádné italské slovo nekončí na souhlásku, proto je italština tak plynulá a melodická. Slova, která končí na samohlásky, se snadno váží na další slova a řeč se tak stává velmi souvislou.

Itálie se dělí na 20 regionů a téměř každý region má svůj vlastní dialekt. Italský jazyk se tak od regionu k regionu malinko liší a to především ve výslovnosti.

Italská gramatika

Italština je románský jazyk, gramatika je tedy stejná jako u ostatních románských jazyků, např. španělštiny, francouzštiny nebo portugalštiny. Má mnoho nejrůznějších slovesných způsobů a časů. Ale pro jednoduchou konverzaci vám stačí  přítomný a alespoň jeden minulý čas.

Dějiny italštiny

Italský jazyk, stejně jako ostatní románské jazyky, se vyvinul z hovorové latiny. Moderní spisovná italština vznikla z toskánského dialektu a jejím zakladatelem je Toskánec Dante Alighieri.

 

Vytvořte si webové stránky zdarma!